V novembri 2024 asociácia Európskych centrálnych depozitárov ECSDA, ktorej sme členom, usporiadala konferenciu na aktuálne témy v oblasti post-obchodných služieb so zameraním na činnosť depozitárov, ale aj širších súvislostí kapitálového trhu v EÚ.
V diskusii na tému Únie kapitálových trhov v EÚ a agende trhových infraštruktúr bolo poznamenané, že kapitálový trh v Európe začína trpieť nedostatkom likvidity z dôvodu nízkeho počtu nových emisií cenných papierov. Zástupca Európskej Komisie (DG FISMA) vidí priestor na zvýšenie počtu emisií v práci s emitentmi, orgánmi dohľadu a trhovými infraštruktúrami. Čo sa týka podpory investovania a investorov, situáciu by zlepšila existencia jednoduchých investičných produktov do ktorých by mohli investovať aj investori bez dostatočných znalostí. Na druhej strane sú podniky, ktoré majú nedostatočné vedomosti ohľadom možnosti získavania kapitálu aj na iných miestach, ako v banke. Aby sa zvýšila efektivita kapitálového trhu EÚ je potrebné, aby sa rozvinuli všetky piliere ekosystému KT. Európska Komisia chce vypočuť hlas podnikov – emitentov a za jeden z jej návrhov na podporu likvidity považuje zjednodušenie prostredia pre IPOs. K zlepšeniu efektivity kapitálových trhov môže prispieť aj harmonizácia procesov, nie je to však jediný faktor. Hoci je známe, čo je potrebné pre efektivitu kapitálových trhov urobiť, je potrebné aj akceptovať riziká, pretože ochrana klientov je príliš komplexná. Činnosti potrebné na zvýšenie efektivity KT sú citlivé na čas, pretože Európa zaostáva za USA.
V diskusii účastníci panelu hovorili podpore Únie kapitálových trhov (“CMU”) zo strany centrálnych depozitárov, ktorej ťažiskom bolo spustenie jednotného systému vyrovnania obchodov s cennými papiermi – Target2-Securities“(„T2S”). Centrálne depozitáre tým potvrdili, že za posledných 10 rokov intenzívne pracujú na harmonizácii. Podľa depozitárov je lepším riešením pre konsolidovaný trh interoperabilita medzi depozitármi podporená harmonizáciou, ako vytvorenie jedného centrálneho depozitára. Navyše, medzi centrálnymi depozitármi prebehla značná konsolidácia. Podľa správy ESMA o cez-hraničnom vyrovnaní kapitálový trh EÚ nie je ani zďaleka integrovaný. Viaceré depozitáre sú toho názoru, že by mala byť umožnená prirodzená integrácia depozitárov prostredníctvom konkurencie. Za iniciatívy, ktoré by mali podporiť CMÚ, mnohí považujú pokračovanie v práci na harmonizácii a odstraňovanie bariér cez-hraničnej držby a obchodovania s CP. Niektorí diskutujúci upriamili pozornosť aj na skutočnosť, že v EÚ existuje veľká miera koncentrácie v post-obchodnej oblasti, nakoľko 82% aktív je evidovaných v 5 národných centrálnych depozitároch. Prevláda však názor, že koncentrácia nie je zameniteľná s konsolidáciou.
Diskutujúci sa venovali aj problematike jednotného dohľadu nad centrálnymi depozitármi. Podľa názoru viacerých, jednotný dohľad nie je riešením na všetko, keďže náklady sa zvyšujú aj neefektívnym cez-hraničným dohľadom a preto je potrebná väčšia konvergencia dohľadu, čo je však politická otázka. Dobrým príkladom cez-hraničnej spolupráce medzi orgánmi dohľadu bola konsolidácia troch pobaltských depozitárov, kde by nebolo možné dosiahnuť jeden súbor pravidiel a prevádzkových postupov v konsolidovaných depozitároch bez spolupráce orgánov dohľadu. Decentralizovaný model dohľadu je v súčasnosti potrebný v dôsledku rozdielov v domácej legislatíve.
V diskusii na tému nových technológii účastníci panelu vyjadrili očakávanie, že nová (DLT) technológia bude mať najväčší vplyv na vznik licencovaných DLT búrz, ktoré budú ekvivalentmi tradičných infraštruktúr. ECB pred dvomi rokmi začala experiment s DLT, pri ktorom spolupracujú s účastníkmi trhu. Základom pre tento experiment bol dopyt trhu. Počas skúšobnej prevádzky DLT platformy ECB bol spracovaný celý životný cyklus cenných papierov. Zaujímavú skúsenosť s DLT priniesol zástupca Českého centrálneho depozitára ktorý uviedol, že ich DLT riešenie bolo spustené do prevádzky 18.novembra tohto roku a je možné na ňom spracovať akcie, dlhopisy a UCITS. Zámerom Českého depozitára je tokenizovať listinné cenné papiere a ďalej sa rozšíriť a prejsť na DLT. Aby tak urobili, je potrebná skutočná pridaná hodnota. Do celého ekosystému by chceli prijať aj nové subjekty, ktoré dnes nie sú členmi depozitára.
V rámci panelovej diskusie účastníci uviedli, že tradiční klienti depozitárov v súčasnosti zisťujú, ako môžu spolupracovať s DLT a čo im môže táto technológia priniesť. Aj keď emitenti v súčasnosti nemusia vidieť jasné výhody DLT, mnohí chcú byť na čele technologického vývoja. Už v súčasnosti je vidieť prírastky efektivity z DLT pri dlhopisoch. Zdôraznili potrebu štandardizácie aj v kontexte využitia DLT. Úloha centrálnych depozitárov je aj pri použití DLT technológie nezastupiteľná, pretože cieľom by malo byť vytvorenie spoľahlivého a bezpečného prostredia na trhu, ktorého garantom sú depozitáre.
Ohľadom vízie post-obchodných služieb do roku 2030 účastníci sú toho názoru, že v depozitároch začína byť vidieť vplyv novej technológie (DLT). Do 1,5 roka sa predpokladá zvýšenie regulácie kryptoaktív, čo pre depozitáre znamená, že by sa nemali držať súčasných procesov, ale mali by prijať digitálny svet. Ďalšou oblasťou, na ktorú je potrebné sa zamerať, je zníženie zaostávania kapitálového trhu EÚ za trhmi v USA a Ázii. Napríklad kapitálový trh USA je dnes 4-krát väčší ako kapitálový trh Európy a sedem najväčších svetových firiem má domicil v USA; Európa pravdepodobne toto nikdy neprekoná. Výška nákladov na kapitálový trh v EÚ je aj dôsledkom počtu depozitárov v EÚ (na rozdiel od USA, kde je jeden depozitár). Hoci depozitáre v posledných rokoch tvrdo pracovali na konsolidácii, napriek tomu nikdy sa nestanú jedným depozitárom, môžu sa však snažiť o väčšiu harmonizáciu. Aktuálne žiadna politická iniciatíva nie je zameraná na harmonizáciu daňových zákonov a práva obchodných spoločností, pretože regulácia len centrálnych depozitárov a obchodníkov nie je v tomto ohľade postačujúca. Centrálne depozitáre patria do post-obchodnej oblasti a preto je potrebné urobiť zmeny aj v iných oblastiach, aby európske podniky neodchádzali kótovať svoje CP mimo Európu.
Najväčšiu nádej do budúcna depozitárom dávajú nové technológie, ktorými sú tokenizácia, DLT, cloud computing a AI (atomic settlement). Hoci technológie môžu byť rušivé alebo prispôsobujúce, je potrebné, aby depozitáre zachytili ich rast.
Autor: Dagmar Kopuncová