Nadácia GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), ktorá bola založená v júni 2014 ako nezisková organizácia s cieľom pôsobiť ako operačné rameno globálneho LEI systému pri zavádzaní a využívaní LEI poveruje a monitoruje miestne prevádzkové jednotky (LOU) zapojené do systému LEI kódov. Zároveň poskytuje technickú infraštruktúru potrebnú k zjednoteniu verejne prístupných informácií o LEI zverejňovaných miestnymi prevádzkovými jednotkami. Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. poskytuje služby súvisiace s prideľovaním a obnovou kódov LEI už od roku 2015 s tým, že akreditácia na poskytovanie kódov LEI pre slovenskú a českú jurisdikciu bola nadáciou GLEIF úspešne ukončená v januári 2018.
GLEIF rozširuje kvalitu dát ako aj ich štruktúru pravidelne, a to podľa uznesení Regulatory Oversight Committee (ROC), ktorá v priebehu rokov 2019 a 2020 rozhodla o niekoľkých zmenách, ktoré po dohode s GLEIF boli všetky miestne operačné jednotky (LOU) povinné implementovať najneskôr do konca marca 2022.
Základnou zmenou, ktorá sa dotkla iba LOU, no nie samotných LEI subjektov bolo to, že všetky LOU, ktoré poskytujú LEI kódy pre podielové a investičné fondy museli prejsť dodatočnou akreditáciou. Proces dodatočnej akreditácie začal v júni 2021. CDCP SR svoju akreditáciu pre fondy slovenskej jurisdikcie úspešne ukončil 17.2.2022.
Ostatné zmeny sa týkajú rozšírenia štruktúry a kvality dát o LEI subjektoch. K zmenám dochádza v troch veľkých oblastiach. Prvou oblasťou sú vládne subjekty. Doteraz postačovalo iba ich označenie vládny subjekt. Podľa najnovších pravidiel budú musieť byť označené presnejšie, a to v súlade metodikou pre systém národných účtov 2008 (SNA 2008). To znamená, že základná štruktúra bude subjekty rozdeľovať na ústredné orgány štátnej správy, orgány štátnej správy, regionálne subjekty štátnej správy a subjekty sociálneho zabezpečenia.
Druhou oblasťou, v ktorej prebehli zmeny, sú podielové fondy. Aj tu ide o rozšírenie štruktúry dát, ktoré sa reportujú GLEIFu a sú teda k dispozícii širokej verejnosti. Doteraz mal LEI subjekt povinnosť označiť iba, že ide o subjekt typu fond. Aktuálne sa bude označovať a zverejňovať správca fondu a prípadný strešný fond, ako aj typ fondu (napríklad či ide o fond alebo podfond).
Treťou dôležitou oblasťou je implementácia štandardizovaných udalostí pre firmy. Ide o súbor udalostí, ktoré poznáme pod anglickým názvom „Corporate actions“. Verejnosti tak budú prezentované udalosti typu zmena obchodného mena, zmena názvu, premena právnej formy a mnohé ďalšie. Udalosti budú kvôli ich jednoznačnej identifikácii číslované a reportované.
Samotných subjektov LEI sa dotknú zmeny takým spôsobom, že pri najbližšej pravidelnej obnove LEI kódu bude potrebné doplniť dodatočné informácie. Doplnenie týchto informácií bude nevyhnutné na predĺženie platnosti LEI kódu. Niektoré požadované údaje, ako napríklad dátum vzniku fondu/spoločnosti, bude našim klientom predvypĺňať naša webová aplikácia pre uľahčenie obnovy LEI kódu.
Dôvodom implementácie týchto zmien je získanie lepšej a detailnejšej predstavy o štruktúre údajov o LEI subjektoch. Mimo slovenskej jurisdikcie sa napríklad vyskytli prípady, keď LEI subjekt označený ako podielový fond nespĺňal podmienky pre to, aby bol vedený ako fond. Uvedenými zmenami sa zvýši kontrola údajov o LEI subjektoch a vďaka nim bude GLEIF databáza presnejšia a spoľahlivejšia. Tieto zmeny tak ocení každý, kto využíva databázu GLEIF, teda široká verejnosť, najmä v oblasti kapitálového trhu.
Autor: Ing. Ľubomír Demčák